Ako začať zbierať poštové známky

Pre niekoho hračka a pre niekoho neprebádaná oblasť. Určite každý z Vás v živote niečo zbieral a ak sa v týchto dňoch pohrávate s myšlienkou začať znova niečo zbierať vítam Vás vo svete filatelie a zbere poštových známok kde si určite prídete na svoje, ale aj dokážete zarobiť nejaké to extra euro pre Vás

Bina_post_znamka_200_25062010

Myslím si, že Vaša prvá otázka je čo vlastne od toho môžete očakávať a čo vlastne k tomu potrebujete ?! Pekne poporiadku :

Možno sa Vám to už stalo a našli ste doma zošit po Vašom členovi rodiny s hromadou uložených známok v rade za sebou kus za kusom a Vy premýšľate nad tým čo by sa s tým dalo urobiť. Asi najlepšie je sadnúť za internet a pokúsiť sa identifikovať samotnú poštovú známku. V SR sa môžete stretnúť s rôznymi exemplármi , ale najčastejšie ľudia „dedia“ známky z obdobia Československa. Samozrejme tých období je oveľa viac a v každom z článkov sa posnažíme priblížiť každé z týchto období spolu so známkami a podľa možnosti aj popisom.

5636367431

Mnohí z Vás pravdepodobne však známky nemajú vôbec no radi by ste za začali venovať tomuto krásnemu hobby. Ak chcete kúpiť pár kusov, alebo zbierku odporúčame napr. tieto webové stránky :

  • Aukro.cz
  • Burda-auction.com
  • Bazos.sk
  • Delcampe.net

Tých portálov je strašne veľa a stačí len hľadať. Ako bonus plus zároveň zistíte ako sa to finančne pohybuje v tomto svete. Existujú poštové známky, kde jeden kus stojí 5000 EUR a na druhej strane existujú poštové známky kde kus stojí 10 centov. Čo si z toho má človek zobrať k srdcu ? Určite ako prvé, že by to človek nemal robiť len pre peniaze a mal by sa snažiť zachovať aj niečo pre budúce generácie, ale na druhej strane ak máme z nejakých druhov viac kusov prečo by sme to nemohli predať ďalej ?

Opačnou stratégiou s akou sme sa stretli je tá , že zberateľ skupoval v podstate všetky poštové známky z určitého obdobia až nakoniec znížil ich počet na trhu a zároveň zvýšil ich cenu na trhu. Všetko z toho stojí na zamyslenie. Ale pozor ! Pred tým než vôbec niečo kúpite poriadne si rozmyslite , ktoré obdobie chcete zbierať resp. skompletizovať. Nie je dobrý nápad všetko zbierať, pretože sa Vám to nikdy nepodarí. Na začiatok nie je zlé začať so starým slovenskom a prejsť do nového k rokom 1993 -2015, pokračovať s československom atď. Výber už necháme na Vás.

Ak teda už máte, alebo sa Vám podarilo kúpiť nejaké poštové známky , tak aj samotné zbieranie má nejaké pravidlá a pomôcky, ktoré by ste si mali zabezpečiť.

  1. Album a hawidky

Asi najdôležitejšie čo potrebuje zberateľ je poriadny album a na nepoužité známky hawidky. Pripúšťame, že album nie je najlacnejšia záležitosť , ale je veľmi potrebná , existujú v rôznych veľkostiach a s rôznymi počtami stránok, ktoré sú oddelené s ochrannými listami. Pre nepoužité známky, ktoré neboli nikdy použité sa používajú tzv. hawidky, aby sa neporušila kresba známky a lepidlo známky. Takéto známky sa považujú v dnešnej dobe za veľmi cenné no zároveň a bohužiaľ najčastejšie falšované.

album-na-znamky-premium-s64-set-64-stran-img-2822-v-v

0b500f9673_72351849_o2

  1. Pinzeta

Každý skúsený zberateľ dokáže rozpoznať stav známky , špinavá , umastená , zošúchaná farba a podobne. Ako predísť takýmto poškodeniam ? Jednoducho a to tým , že si kúpite pinzetku s hladkými vnútornými plochami . Takže Vás poprosím , žiadne manikúrové, lekárske a podobné pinzety. Znova len zamedzíte poškodeniu samotnej známky a lepidla zo zadnej strany.

pinzety_zahnute500

  1. Zúbkomer

Každá poštová známka je charakteristická zúbkami po svojom obvode. Aj keď najstaršie známky tieto zúbky nemajú neskôr sa však začali objavovať. Zúbkomer nám teda pomáha merať koľko zúbkov sa nachádza na 2 cm poštovej známky. Zúbkomer môže byť mechanický, alebo trošku drahší elektronický. Malá motivácia pre Vás, niektoré poštové známky majú oveľa vyššiu hodnotu ak majú odlišné zúbkovanie.

Pedagogika_04_s650

 

  1. Lupa

Najčastejšie používaná na preskúmanie detailov každej poštovej známky. Každý moment kedy sa zle otlačila farba, alebo došlo ku chybe na kresbe došlo k chybnej tlači. Lupa Vám ich pomôže odhaliť a práve v ten moment keď takú chybu nájdete si môžete gratulovať, pretože taká známka má vyššiu cenu.

d-101

 

Posledná vec, ktorá Vám bude chýbať je nejaký katalóg poštových známok. Na druhej strane veľmi veľa informácií nájdete aj na internete. Keď sa Vám toto všetko podarí zabezpečiť môžete veselo začať budovať Vašu zbierku , čítať a učiť sa nové veci o Vašich známkach , navštevovať aukcie, alebo vymieňať za kusy , ktoré Vám ešte chýbajú.

1

Veľa šťastia pri Vašich začiatkoch zberateľstva !

Share Button

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.